Lanový kladkostroj SHA řízený frekvenčním měničem

Kladkostrojem SHA prezentuje STAHL CraneSystems provedení s novým konceptem motoru vhodným pro lehké průmyslové jeřáby. Kromě pojezdu a zdvihu řízené frekvenčním měničem nabízí také adaptivní řízení rychlosti (ASR). Díky nově vyvinutým motorům lze s tímto strojem zdvihat bez zátěže nebo s nízkým zatížením až 3x rychleji než je tomu při plném zatížení. Zdvihová rychlost se přizpůsobuje skutečné hmotnosti břemene. Tím kladkostroj SHA šetří pracovní čas a zvyšuje produktivitu výrobního procesu, ve kterém je plná nosnost vyžadována pouze zřídka.

Pro jaké aplikace se SHA vyplatí?

Abychom porozuměli kdy je výhodné použít kladkostroj SHA, pojďme jej srovnat s typy SH a SHF. Kladkostroj SH je již mnoho let vyráběné a výkonné zařízení, kde je změna rychlosti řešena přepínáním pólů. Nabízí se v pěti velikostech s 26 rozdílnými nosnostmi v rozmezí 500 kg až 25 000 kg. Zahrnuje jak standardní provedení, tak speciálně upravené varianty. Typ SHF doplňuje tuto nabídku o přednosti frekvenčního řízení, tzn. jemné dojíždění, plynulá regulace rychlosti, malé zatížení jeřábového mostu a navýšení rychlosti (SHR). Díky této technice mohou kladkostroje SHF zdvihat a spouštět menší zatížení až o 50% rychleji a tím převyšovat rychlosti zdvihu udávané pro maximální nosnost. Řada SHF je zajímavá pro ty zákazníky, kteří zdvihají těžká břemena s maximální nosností a při zbývajících cyklech chtějí využívat navýšenou rychlost.

Kladkostroj SHA následuje tento koncept a podporuje rozšíření lanových kladkostrojů s frekvenčními měniči díky příznivému poměru cena / výkon. Pomocí adaptivního řízení rychlosti dosahují kladkostroje SHA při zatížení do 10% jejich maximální nosnosti až 3 krát vyšší rychlost zdvihu než je tomu u kladkostrojů řady SH. To přispívá k výrazně vyšší produktivitě. Navíc tyto kladkostroje mají nižší příkon a spotřebovávají méně elektrické energie, což umožňuje často snížit dimenzování jejich napájecího systému a navíc šetří cenné zdroje. Kladkostroje SHA ukazují své výhody zejména v těch výrobních procesech, kde je třeba často zdvihat předměty o nízké hmotnosti ale výrobní technologie přesto občas vyžaduje zdvižení výrazně těžších břemen. Kladkostroje SHA se vyrábějí v šesti nosnostech mezi 3 200 kg až 10